NE DEDİLER ?

Sinan Senol- General Manager, SELEX ES Turkey

Devrim, excellent HR professional with her friendliness, sincerity, great energy, deep experience and solutions driven approach; together with her motivating, influencing and communication skills, and for sure honesty and transparency to everybody.
It was a great pleasure for me to work with her during my career at ASELSAN and wishing her all the best and much more success.

Alev Demokan Yapıcı- HR Advisor at RIJK ZWAAN TURKEY

It’s rare that you find the opportunity to meet and work with such an inspirational person like Devrim. She is always full of new ideas, seeks for continuous growth in both herself and people she works with, challenges her team with new projects, encourages their technical and personal development. Even during our extensive overtime hours, working with her was always fun and motivating. Her positive attitude helps her to handle even the toughest situations and solve problems with great calm. She has been a role model for many people in both business and personal life. She is also very good at forming and reinforcing relationships, be a good friend, coach, mentor that everyone seeks an opinion for. I am always grateful for having met with her.

Burak Çelik-Account Manager TeliaCompany at Ericsson

With her positive approach, great sense of responsibility and her depth of knowledge in HR, Devrim is a great person to work with. She is very well organized, self-motivated and loyal and finds her way herself. I would recommend her to whichever role she undertakes.

Çağrı Tolga Avşar-Regional Vice President, Gartner Executive Programs Central Eastern Europe, Russia, Eastern Mediterranean and Africa Region

What I admire most at Devrim are: Her high proficiency @ Change Management easily handling requirements of different stakeholders and creating a consensus out of conflicting interestsHer stress recycling capacity; transferring the exhaustive moods of people to a useful positive looking mood. I'm sure even with these two features which I just prioritized from others; any employer will get high ROI from hor team leaded by her.

Serra Baykal-Business Development Analyst 
Bilkent Üniversite'sindeki son öğrencilik yılımda Devrim Hanım'la tanışmak benim için büyük bir şans oldu. Mezun olmaya hazırlanan bir öğrenci olarak karşımda duran sınırsız seçeneklere bakarken, kariyer hedeflerimi gerçekleştirmek için nereden başlamam gerektiğine ve yakın gelecekte göreceğim zorlukları nasıl karşılayacağıma dair bana bir ışık tuttu. Devrim Hanım'ı tanımak benim için büyük bir ayrıcalık oldu, çünkü bana yeni bir şeyler öğretmek yerine kendime dair zaten bildiğim ama farkında olmadığım birçok şeyi gösterdi. Bunu söyleyen ilk kişi olmadığımı bildiğim gibi, aynısını söyleyecek son kişi olmadığıma da eminim

Burcu GuranCelikoglu, MSc-AreaSalesExecutive at Coca Cola Icecek TURKEY

I had the chance to work with Devrim at ASELSAN for more than 4 years. Devrim and I were responsible for developing a Benefit and performance Evaluating Program at ASELSAN between 2003- 2005. She worked tirelessly to achieve the goals of the Program. The most important point was that she was an extremely positive and reliable person and had a critical role at our program. I also had the chance to observe her performance during my duty at the Board of Directors at ASELSAN between 2007- 2009. Besides being a indispensable advisor for the Board on HR issues, she has demonstrated excellent managerial and decision making skills. I deeply believe that Devrim has a major role for continued development on HR Programs at ASELSAN. Not only acted as an HR professional, but she also had a great academic background by completing an MBA degree, MA in Human Resources and MA degree in International Management. 
 I confidently recommend Devrim to any organization that needs a professional in HR or/and management team.

Zeynep Sema ErduranSağlık Bakanlığı- Sağlık Bakanlığı İnsan Kaynakları Sorumlusu

Devrim hanımdan kısa bir süre için kariyer danışmanlığı hizmeti aldım. Sürecimizi öyle başarılı ve güzel yönetti ki kısa zamanda sonuçlarını almaya başladık.  Bu zaman zarfında öyle bir aşamaya geldik ki seçilen değil, seçen insan oldum. Türkiye’nin en iyi kurumlarından teklifler aldım, seçim yapan olarak süreci bitirdik. Devrim hanim hangi noktalardan nasıl bir strateji izlememiz gerektiği, hangi adımların doğru bir şekilde bizi hedefimize ulaştıracağına dair yol haritası belirledi. Bu harita sadece amaca ulaşmak değil hedefe ulaştığımızda beni gerçekten mutlu edecek mi bu sorular üzerinden de giderek hedefimize ulaştık. Şu an Türkiye’de ki çok önemli bir projeyi yürütüyorum. Kariyer danışmanlığı süreci içerisinde her an kendisine ulaşabildim. Hayatımızda güven ilişkisi hep çok önemlidir. Danışanlarına sonsuz güven telkin eden ve başarıya ulaştıran oldukça harika bir insan. İyi ki yolumuz kesişti ve iyi ki tanıdım. Her şey için sonsuz teşekkürler Devrim Aksu.

Hakkı Emre DANIŞMAZ-MetallurgicalandMaterialsEngineer

I have known Mrs. Aksu since my internship at Aselsan. She is always positive, open-minded and forward-looking a manager. Also, she always expresses the value gives to the youth. When I have difficulty making decisions about my career, she has been a guide to me. Therefore, her great contribution to my career can not be ignored. There is no doubt that she can take you one step further with her every word. So I listen to her advice with admiration. I believe that thanks to people like you, business life will reach more professional.